Glock har väl alltid varit ett val för elitstyrkor runtom i världen, (tex Army special forces?) men inget har sagts officiellt.
Någon som sitter på mer Info? Som vapen och elitstyrka "entusiast" finner jag detta rätt intressant. Jag kan anta att operatörer av den graden har en redan stor själv influens av vad dem får använda sig utav när det kommer till backupvapen. Många kanske redan använder Glock 19 pga dess storlek och minskad profil och vikt?
många personer "In the know" har länge sagt att Glock 19 är den mest mångsidiga pistolen av alla. Perfekt storlek, väldigt lätt och är en "kompakt" pistol med egenskaper av en full-size pistol.
Siktena ska tydligen bytas ut mot stålsikten.
Tänkte att det kan vara rolig info för båda airsoftare och RS skyttar att ta del av, men även entusiaster som mig själv, av vilka det kryllar med i airsoft världen.
http://www.gunnuts.net/2015/12/10/naval ... -glock-19/
https://www.youtube.com/watch?v=RwcnaQWE9uM
http://www.m4carbine.net/showthread.php ... lock/page7
http://www.calguns.net/calgunforum/show ... p=17328389
http://sigtalk.com/guns/50188-navy-spec ... -19-a.html
Sig Sauer P226 "MK25".

Glock 19 gen 3
